Kadangi dažnai susiduriame su sistemų atrankomis ir padedame įmonėms atsirinkti ir įsidiegti verslo valdymo sistemą (VVS arba ERP), tai visuomet tiek klientas, tiek mes patys sau užduodame klausimą – kokią VVS sistemą pasirinkti, kuri būtų tinkamiausia jų poreikiams?

 

Pasirinkimas priklauso nuo daugelio dalykų: kiek daug ir kokių procesų norima valdyti su VVS, veiklos specifika, investicijų galimybės ir pan. Vienas iš būdų yra sudaryti galimų sprendimų sąrašą (angl. short list), kurį būtų galima toliau analizuoti, tai pasidairyti, ką naudoja konkurentai, kaimynai arba dar plačiau, ką naudoja Lietuvos įmonės ir kaip jas vertina.

Lygiai prieš metus pradėjome pirmą nepriklausomą kiekybinį tyrimą apie Lietuvoje naudojamas finansų apskaitos ir verslo valdymo sistemas.  Vienas iš klausimų, į kurį ieškojome atsakymo -  kurios VVS yra dažniausiai naudojamos ir geriausiai vertinamos? Kadangi VVS daugiau diegiasi didesnės įmonės, pasirinkome populiaciją – Lietuvos įmones, kurių apyvarta virš 5 mln. Eur. per metus ir kuriose dirba daugiau kaip 50 darbuotojų. Iš surinktų beveik 200 respondentų atsakymų jau buvo galima padaryti šiokių tokių išvadų. Prisipažinsiu, kai kurie rezultatai man buvo netikėti.

Lietuvoje pagal užimamą rinkos dalį pirmauja Microsoft Dynamics NAV, pagal užimamą rinkos dalį ir sistemos įvertinimą, Rivilė yra lyderių kvadrate.

Lietuvių gamintojų finansų ir verslo valdymo sistemos yra  populiaresnės nei užsienio (užima 59 % rinkos).  Įdomu, kad įmonės svarsto dažniau apie lietuviškas VVS nei jas pasirenka diegti. Pagal funkcionalumo ir kitų savybių įvertinimą, lyderių pozicijos yra pasikeitusios, geriausiai vertinamos sistemos:  Agnum, Microsoft Dynamics AX, Rivilė, Stekas, SAP.

Pagal užimamą rinkos dalį (pagal diegimų skaičių) ir įvertinimą (funkcionalumo bei kitų savybių), suformuotas populiariausių sistemų kvadratas. Lyderio poziciją užima Rivilė. Microsoft  Dynamics AX, Euro Skaitai ir Agnum reiktų padidinti diegimų skaičių, o Microsoft  Dynamics NAV pakelti vartotojų pasitenkinimą, kad galėtų atsidurti tarp lyderių.

 • Finansų apskaitos funkcionalumą naudoja visos įmonės visose sistemose.
 • Biudžetavimo funkcionalumą daugiausia naudoja Microsoft Dynamics AX, Microsoft Dynamics NAV ir SAP sistemose.
 • Darbo užmokesčio apskaitos funkcionalumą  daugiausia naudoja Pragma, Microsoft Dynamics AX, Agnum, Labbis, Rivilė, Finvalda, Stekas sistemose.
 • Personalo valdymo funkcionalumą daugiausia naudoja Labbis, Pragma, Agnum, Microsoft Dynamics AX, Rivilė sistemose.
 • Pirkimų valdymo funkcionalumą naudoja beveik visose sistemose, daugiausia naudoja Labbis, Rivilė, Agnum, Microsoft Dynamics AX, Microsoft Dynamics NAV, Pragma, Stekas sistemose.
 • Pardavimų valdymo funkcionalumą naudoja beveik visose sistemose, daugiausia naudoja  Labbis, Rivilė, Agnum, Pragma, Microsoft Dynamics AX, Microsoft Dynamics NAV, Stekas, Euro Skaita sistemose.
 • Atsargų valdymo funkcionalumą naudoja beveik visose sistemose, daugiausia naudoja Labbis, Microsoft Dynamics AX, Rivilė, Agnum, Pragma, Microsoft Dynamics, Euro Skaita.
 • Tiekimo valdymo funkcionalumą daugiausia naudoja Agnum, Microsoft Dynamics AX, Rivilė, Microsoft Dynamics NAV, Labbis, Pragma sistemose.
 • Sandėliavimo vietų, adresų valdymo funkcionalumą daugiausia naudoja Rivilė, Microsoft Dynamics AX, Labbis ir Microsoft Dynamics NAV sistemose.
 • Gamybos planavimo, užsakymų, pajėgumų ir išteklių valdymo  funkcionalumą daugiausia naudoja Microsoft Dynamics AX sistemoje.
 • Įrengimų priežiūros valdymo (CMMS) funkcionalumą naudoja mažuma įmonių, dažniau naudojamas Microsoft Dynamics NAV sistemoje.
 • Projektų valdymo funkcionalumas nėra plačiai naudojamas, dažniau naudojamas Pragma sistemoje.
 • Darbui su tiekėjais / pirkėjais internetu funkcionalumą daugiausia naudoja Pragma, Microsoft Dynamics AX , Rivilė, Microsoft Dynamics NAV sistemose.
 • Analitinių ataskaitų sudarymo funkcionalumą naudoja visose sistemose, mažiau Finvalda sistemoje.

Žemiau pateikiami duomenys, parodantys, kokia dalis sistemos naudotojų naudoja vieną ar kitą VVS funkcinę sritį.

Kokias funkcines sritis naudoja sistema?

Tyrime dalyvavę respondentai įvardino, kaip vertina naudojamas VVS funkcines sritis. Žemiau pateikiama, kokias vietas pagal vertinimus užima sistemos.

Kokią vietą užima sistema pagal funkcinių sričių vertinimus?

Na  ir pabaigai, atskiri kvadratai pagal užimamą rinkos dalį (pagal diegimų skaičių) ir funkcines grupes.

Pagal užimamą rinkos dalį ir finansų valdymo funkcionalumo įvertinimą, suformuotame sistemų kvadrate geriausias pozicijas užima Microsoft Dynamics AX, Microsoft Dynamics NAV ir Pragma.

Sistemos pagal užimamą rinkos dalį ir finansų funkcionalumo vertinimą

Pagal užimamą rinkos dalį ir tiekimo grandinės valdymo funkcionalumo įvertinimą (apjungiant pirkimų, atsargų, tiekimo, sandėliavimo vietų, adresų valdymo funkcines sritis), suformuotame sistemų kvadrate lyderio poziciją užima Rivilė. Microsoft Dynamics AX, Euro Skaitai ir Agnum reiktų padidinti diegimų skaičių, o Microsoft Dynamics NAV pakelti vartotojų pasitenkinimą, kad galėtų atsidurti tarp lyderių.

Sistemos pagal užimamą rinkos dalį ir tiekimo grandinės funkcionalumo vertinimą

Pagal užimamą rinkos dalį ir pardavimų funkcionalumo įvertinimą, suformuotame sistemų kvadrate lyderio poziciją užima Rivilė. Microsoft Dynamics AX reiktų padidinti diegimų skaičių, o Microsoft Dynamics NAV pakelti vartotojų pasitenkinimą, kad galėtų atsidurti tarp lyderių.

Sistemos pagal užimamą rinkos dalį ir pardavimų funkcionalumo vertinimą

Pagal užimamą rinkos dalį ir gamybos valdymo funkcionalumo įvertinimą (apjungiant gamybos planavimo, pajėgumų ir išteklių valdymo, gamybos užsakymų valdymo funkcines sritis), suformuotame sistemų kvadrate lyderio pozicijas užima Microsoft Dynamics AX. Microsoft Dynamics NAV reiktų pakelti vartotojų pasitenkinimą, kad galėtų atsidurti tarp lyderių.

Sistemos pagal užimamą rinkos dalį ir gamybos valdymo funkcionalumo vertinimą

Susipažinkite su pilna tyrimo ataskaita